Baldır Kasılması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baldır Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Baldır kasılması, çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bazen insanlarda normal nedenlerden dolayı birkaç severliğine görülen bu durum bazen de birkaç günü aşkın bir süre meydana gelerek adete kişide ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu gibi durumlar insanlarda aniden ortaya çıktığı için genellikle insanlarda dikkat dağınıklığı, elindeki işi yapamama ve diğer sorunlara neden olmaktadır. Zaten baldır kasılması sorununun insanlarda meydana getirmiş olduğu en önemli rahatsızlıklar da bu gibi rahatsızlıklardır. Baldır kasılmasının birçok farklı nedeni olsa bile genellikle insanlarda bir yere vurma ya da bir yere çarpma gibi kazalarda baldıra alınan darbeler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu gibi kasılmalar direk olarak baldır üzerine bulunan ve anatomik olarak değerlendirildiğinde "Gastrocnemius kası" olarak bilinen kas üzerinde görülmektedir. Bu kas baldırın en önemli kaslarından biridir. Diğer kaslara göre çok büyük ve güçlü olması nedeniyle direk olarak şiddetli kasılmalara neden olur. Fakat baldır üzerinde bulunan küçük kaslarda kasılmalar meydana geliyorsa bu durumda kişilerdeki rahatsızlıklar da oldukça az olacaktır. Bu nedenle bazı insanların baldırındaki kasılmaların küçük olması, direk olarak baldır kaslarına bağlı olarak meydana gelir. Fakat kasılmalar çok büyükse bu durum daha bir önem taşıdığı için teşhis ve tedavi yönünden çok daha hızlı olmalısınız. Baldır kasılmasının birçok farklı nedeni olsa bile bu nedenler arasında en çok karşılaşılan durumlar ve en çok sorun yaratan nedenler aşağıdaki gibidir.

Baldır kasılması neden olur?
  • Baldır kasılması, insanlarda en çok vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Bu durum özellikle çocuklarda bu mineral eksikliğine bağlı olarak görülür. Vücutta bulunan ve vücut sisteminde önemli görevler yapan magnezyum, sodyum ve kalsiyum gibi minerallerin en küçük eksikliklerinde bile baldır kasılması ortaya çıkar.
  • Bacaklarda bulunan kasların herhangi bir şekilde baskı altında kalması, sıkışması ya da diğer şekillerde darbe görmesi durumunda direk olarak baldır kasılmasına neden olacaktır. Bu nedenle daha önceki zamanlarda bu şekilde bacağınıza darbe alıp almadığınızı hatırlamaya çalışın.
  • Özellikle spor etkinlikleriyle uğraşan insanlarda normalden çok daha fazla spor yapılması durumunda direk olarak baldırlarda kasılma meydana gelebilir. Çünkü baldır bölgesinde bulunan kasların çok zorlanması ve çok yorulması durumunda da özellikle dinlenme sırasında istemsiz olarak baldır kasılması meydana gelir. Bu durumun engellenmesi için belli bir süre dinlenmeniz ve gerekirse kas gevşetici kremler kullanmanız işinizi görecektir.
  • Baldır kasılmasında az karşılaşılan fakat ciddi bir problem olan iyi huylu ya da kötü huylu tümörler ciddi olarak kasılmaların oluşmasına neden olur. Fakat oluşan tümörler farklı belirtiler göstereceği için sadece kasılma olarak karşınıza çıkmaz.
Baldır kasılmasının tedavisi nasıldır?

Baldır bölgelerinde meydana gelen kasılma durumlarında sorun genellikle kaslarda olduğu için ilk olarak kaslara uygun olarak yapılabilecek tedaviler belirlenmelidir. Kaslarda meydana gelen problemler ise daha çok darbeye bağlı olarak ortaya çıktığı için eğer varsa böyle durumlar için gerekli olan müdahaleler yapılmaktadır. Kişinin baldırındaki darbeli bölgelere ilaç uygulamaları yapılarak bol bol istirahat önerilir. Bu şekilde yapılan tedaviler birçok zaman başarılı sonuçlara ulaşır. Bunun yanı sıra insanlarda meydana gelen şişlik ya da bununla birlikte tümör oluşumunun olup olmadığına bakılır. Bu gibi durumlar varsa genellikle tam olarak teşhis yapılır ve gerekirse cerrahi operasyonlar yapılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baldır Neresi?

Baldır Neresi?

Editörün Seçtiği

Alt Baldır İnceltme

Alt Baldır İnceltme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üst Baldır İnceltme

Üst Baldır İnceltme

Baldır Zayıflatma

Baldır Zayıflatma

Baldır Geliştirme Nasıl Yapılır?

Baldır Geliştirme Nasıl Yapılır?

Erkeklerde Baldır Eritme Hareketleri

Erkeklerde Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Kemiği Türleri ve Özellikleri

Baldır Kemiği Türleri ve Özellikleri