Baldır Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Baldır Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Baldır egzersizi, özellikle kadınlar için büyük bir öneme sahip olan egzersizler arasında yer almaktadır. Çalıştırılmayan baldır kasları çok kalın ve portakal kabuğu görünümünde yani selülitli bacaklara sahip olmanıza neden olacağından bu egzersizlerin düzenli olarak yapılmasında büyük bir fayda bulunmaktadır. Bu egzersizler sayesinde daha şekilli bacaklara sahip olabilmeniz mümkün olacaktır.

Günlük spor aktivitelerinize ekleyeceğiniz baldır egzersizi seçiminde oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Sadece baldır kaslarınızın güçlenmesini mi istiyorsunuz yoksa sadece esnetmek mi istiyorsunuz? Buna karar verdiğinizde uygulayacağınız egzersizi seçmeniz çok daha kolay bir hale gelecektir. Aksi takdirde beklentinizi karşılamayan ve sizi mutlu etmeyen bir sonuçla karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Baldır Egzersizi Hareketleri
  • Baldır egzersizi olarak kullanabileceğiniz ilk harekette evde kullandığınız sandalyelerden yardım almanız gerekmektedir. Bu harekette sandalye üzerine çıkma ve sandalyeden inme hareketi yapmanız gerekmektedir. Bu hareketi step hareketine benzetebiliriz. Ancak burada sandalye yüksekliğinin step tahtası yüksekliğinden daha fazla olması sayesinde baldırlarınızda bulunan kasları çalıştırmanız ve daha ince ve düzgün görünen baldırlara sahip olabilmeniz mümkün olacaktır.
  • Bacağınızı öne doğru kaldırmanız baldır egzersizi olarak kullanabileceğiniz bir diğer hareket olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hareketin özellikle bayanların en az çalışan kasları olan iç baldır kaslarını çalıştırdığını görebilmek mümkündür. Bu sayede baldırlarınıza form ve uzunluk kazandırabilmeniz de mümkün olacaktır. Bu harekette sırtınızı bir sandalye, merdiven tırabzanı veya mutfak tezgâhı gibi dengede durabileceğiniz bir yere yaslayarak ayakta durmanız gerekmektedir. Bir bacağınızın parmak uçlarınız ileriye bakacak biçimde uzatılması ve kaldırılması, yerde bulunan bacağınız kullanılarak da aşağı doğru eğilip kalkmanız gerekmektedir.
  • Bacağınızı arkaya doğru kaldırmanız baldır egzersizi olarak kullanabileceğiniz bir diğer egzersiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hareket bacağınızı öne kaldırma hareketi ile aynı ilkeye sahip olsa da bu hareketle üst bacağınızın arkasını çalıştırabilmeniz mümkün olacaktır. Bu hareketi yaparken sol bacağınızın hafifçe kırılması ve sağ bacağınızın ayak parmaklarınız düz olacak şekilde ters yönde arkaya kaldırılması ve yerde olan ayağınızı sabit şekilde tutarak 20 kez bu hareketi uygulamanız gerekmektedir. Bu hareketi yaparken bacağınızda yeterince kasılma hissettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baldır İnceltme

Baldır İnceltme

Baldır Neresi?

Baldır Neresi?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Türleri ve Özellikleri

Baldır Türleri ve Özellikleri

Baldır Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Kasılması Belirtileri ve Tedavisi