Baldır Neresi?
15 Mayıs 2024

Baldır Neresi?

Baldır neresi, Vücudumuzda diz ile topuk arasında kalan bölümdedir. Vücutta işlevine göre birçok kas grubu bulunmaktadır. Eğilip doğrulmak için kullanılan sırt kasları, kavrama ve kaldırmaya yarayan kol kasları, gülmeye yarayan yüz kasları vb. Uzayıp gidebilecek bir kas topluluğu. Baldır da bu kas grupları içerisinde bütün gün ayakta durmamızı, yürüyüş ve koşu yapmamızı sağlayan en önemli kas gruplarını içeren bölgelerden biridir. Futbolcular için duymuşsunuzdur belki. 'Baldırına aldığı krampon darbesi sonucu ciddi şekilde sakatlandı'. Tanıdık geldi değil mi? Baldır bölgesi genellikle bacağın üst kısmı olarak algılanmaktadır. Şimdi bakalım baldır neresi? Ve ne işe yarar?

Baldır bölgesi

Baldır bölgesi diz ve bileklerde oluşabilecek sakatlanmaların en aza indirilmesi için güçlü olması gereken kaslara sahip bölümdür. Vücut geliştirmede 'calf' olarak adlandırılır. Buradaki kaslar aşil tendonuna bağlanmaktadır. Genellikle kramp girmesi bu kaslarda meydana gelmektedir. Baldır kasları özellikle topukları kaldırıp dizleri esnetmeye yarar ve zıplama hareketi için olmazsa olmaz kas grubudur. Yerden çömelerek bir şey almak istediğimizde baldır kasları dize destek olmaktadır. Baldır iki baldır ikiz kası ve nalınsı kas olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Baldırda meydana gelen zorlanmalar genelde bu kasları etkilemektedir. Baldır bölgesinde bir çarpma ya da aşırı yüklenme gibi oluşan yırtılmalarda ya da hassasiyetlerde yürümede zorlanma ya da bileği oynatamama gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. İleri derece sakatlanmalarda ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Basit sakatlanmalar 1 hafta 10 gün içerisinde iyileşirken, büyük sakatlanmalarda tedavi 3 ayı bulabilmektedir.

Baldır bölgesinde doğal olarak baldır kemiği de bulunmaktadır. Fibula adı verilen bu kemik, kaval kemiğinin lateral tarafında bulunan ve tibia kısmına hem aşağıdan hem de yukarı kısımdan bağlanan kemiktir. Fibula kemiği bütün uzun kemiklerin çoğundan daha ince bir yapıya sahiptir. Baldır bölgesi bütün bu kaslar ve kemik yapısı ile bir bütün olarak etmektedir. Yanlış ayakakkabı seçimi ve uzun süre ayakta kalma bu bölgedeki kaslarda ağrıya neden olabilmektedir. Özellikle yüksek topuklu ayakkabı giyen bayanların topuk kırılması sonucu baldır kaslarına zarar verme olasılığı çok yüksektir. Estetik olarak baktığımızda zaman özellikle bayanlar daha ince baldır kaslarına sahip olmak istemektedirler. Ancak fitness yapan bayan ve erkeklerde durum farklıdır. Güçlü ve hatlı görünen baldır kasları vücut geliştirme yapanların idealidir. Bunun için çok sıkı antrenmanlar yapmak gerekebilmektedir. Vücudumuz yükünü taşıyan baldır bölgemize iyi bakalım.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alt Baldır İnceltme

Alt Baldır İnceltme

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Eritme Hareketleri

Popüler İçerikler

Baldır İnceltme

Baldır İnceltme

Üst Baldır İnceltme

Üst Baldır İnceltme

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baldır Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Eritme Diyeti Nasıl Yapılır?

Baldır Eritme Diyeti Nasıl Yapılır?

Baldır Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Baldır Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Eritme Hareketleri

Alt Baldır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alt Baldır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?