Alt Baldır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Alt Baldır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alt baldır genellikle bacakların dizden aşağısındaki kısmı için kullanılan bir isimdir. Bir de üst baldır vardır ki bu da dizden yukarısındaki kısım için söylenir.

Alt baldırı tanımlarken üst baldır ile yapacağımız karşılaştırmalar alt baldır ile ilgili daha çok bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. İki baldır arasındaki bazı farklar şunlardır:

Kas yapımı: Üst baldırda kas yapmak için birçok egzersiz programı vardır. Bunlar arasında sprint atmak, burpee, jumping jack, squat gibi hareketler en ideal olanlarıdır. Fakat alt baldır için kas yapmak oldukça zordur. Daha çok kalıtsal özellikler ön plana çıksa da futbol oynamak ve çok yürümek alt baldır kaslarınızın gelişmesini sağlar.

İnceltme: Kas yapmak gibi inceltmek de alt baldır için üst baldıra göre daha zordur. Özellikle kadınlar kilo verdiklerinde üst baldırdan da zayıfladıkları halde alt baldır için pek de bir şey yapamıyorlar. Aslında doğru olan şu ki üst baldırda yağ birikmesi çok olduğu için belirli program ve diyetlerle kilo verilirse incelmek mümkündür. Fakat alt baldır tamamen kas ve kemikten oluşur ve yağ birikimi için ayrıca bir yer yoktur. Kilolu insanlarda vücut indeksine göre bacağın o bölgesi ister istemez kalın olur. Sonradan kilo verilse bile o bölgede bir değişiklik olmaz. Ne yazık ki bunun çaresi olabilecek bir egzersiz programı yoktur. Bazı jel ve kremler ile bir derece çare bulabilirsiniz.

Alt baldır için ayrı bir parantez açılması gereken konu ise varistir. Varis çağımızın hastalığı gibi ülkemizde her 10 kişiden 3 ünde görülür. Ayrıca obezite de varis rahatsızlığını arttırmaktadır. Varis uzun süre ayakta duran kişilerde kalbin pompaladığı kanın geri dönmeyerek alt baldırda birikmesi ile oluşur. O bölgede damarlar mavi hatlar şeklinde dağılır ve varis bu şekilde anlaşılır. Çaresi ise sürekli ayakta durmak gereken bir işiniz varsa aralarda yürümeniz, sürekli oturmalı işlerde de aynı şekilde yürümeniz ve dolaşımı açmanız gerekir. Ayrıca varis çorabı ve gece eve geldiğinizde sıcak suyla baldırlarınızı yıkamak ve kalp seviyesinden yukarıda dinlendirmek varis problemini azaltacaktır.

Alt baldır hakkında yazılabilecek son konu ise darbelerdir. Özellikle futbol oynayan kişilerde o bölge en çok tekmeye maruz kalan bölgedir. Yine de profesyonel olmayan futbol maçlarında o bölgeye tozluk adı verilen çorabın altına dizlik pek kullanılmamaktadır. Fakat bu bölge hassas olmasa da burada meydana gelebilecek bir çatlak veya kırık sizin bütün hayatınızı etkileyebilecek sonuçlar doğurabilir. En kötüsü ise kalıcı hasarlar ile sakat kalabilmeniz. Profesyonel futbolculuk basamaklarında en çok bu nedenlerle çok yıldızlar daha parlamadan sönmüştür. Bu nedenle futbol oynarken kesinlikle kaliteli ve sağlam dizlikler kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baldır Türleri ve Özellikleri

Baldır Türleri ve Özellikleri

Üst Baldır İnceltme

Üst Baldır İnceltme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alt Baldır İnceltme

Alt Baldır İnceltme

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Eritme Hareketleri

Üst Baldır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Üst Baldır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bacak Baldır Kası Geliştirme

Bacak Baldır Kası Geliştirme

Baldır Eritme Diyeti Nasıl Yapılır?

Baldır Eritme Diyeti Nasıl Yapılır?