Baldır Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baldır Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baldır şişmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda meydana gelen önemli sorunlardan biridir. Oldukça fazla neden olan bu durum kimi zaman çok ciddi nedenlerden kaynaklansa bile kimi zamanda son derece basit problemlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle baldır şişmesi sorununa net bir şey söylemek için tam olarak teşhisin konulması gerekmese bile kesinlikle en azından fiziki muayene yapılmalıdır. Baldırda bulunan kaslar ve diğer dokularda meydana gelen şişlikler direk olarak insanların aklına iltihaplanmaları getirmektedir. Baldırda şişme, bazen uyluk kemiğinden de kaynaklanabilmektedir. Burada meydana gelen sorunlar bazen baldıra etki edere insanların sorun yaşamasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bazen insanlarda ayak bileklerinde ve ayak parmaklarında meydana gelen sorunlarda da baldır şişmesi rahatsızlığı meydana gelmektedir. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum genellikle yoğun iş hayatı olan erkeklerde meydana gelmektedir. Böyle bir durumun meydana gelmesi durumunda baldır şişmesi 4 günü geçerse kesinlikle müdahale yapılmalıdır. Sizlerin bu durumlarda yapabileceği tek şey zaman kaybetmeden doktora gitmektir. Bu şekilde gerisini doktorunuza bırakabilirsiniz. Baldır şişmesi gibi sorularda bu durum daha farklı birçok belirti gösterebilir. Bu nedenle yapmanız gereken önemli şeylerden biri de vücudunuzda fiziki ve dahili olarak farklı belirtilerin olup olmadığına bakmanızdır.

Baldır şişmesiyle birlikte görülebilecek belirtileri nelerdir?
  • Tabi ki meydana gelen ilk belirti fiziki olacaktır. Çünkü ortaya çıkan belirtilerde direk olarak şişlik kişi tarafından anlaşılacak ve baldır üzerinde fiziksel belirtiler meydana gelecektir. Eğer şişlik gittikçe büyüyorsa bu durum da ciddi rahatsızlıkların belirtisidir. Bunun için zaman kaybetmemelisiniz.
  • Baldır şişmesi sorununun bir diğer belirtisi ise yüksek ateş problemi ve baş ağrısı sorunlarıdır. Genellikle şişlikler nedeniyle vücut sürekli bu şişliğin iyileşmesi için savaşır. Bu durumlarda yan etki olarak yüksek ateş sorunları ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda bu belirti çok karşılaşılır.
  • Kas krampları baldır şişmesi sorunuyla birlikte görülebilecek en önemli belirtilerden biridir. Kaslar üzerinde görülen kramplar, direk olarak kasların istemsiz bir şekilde kasılmasına neden olacaktır.
  • Baldır şişliği olan insanlarda bazen ağrılar eklemlerde de meydana gelebilir. Özellikle kalça eklemi ve diz kapağı ekleminde baldır şişliğine bağlı olarak ağrı çok sık karşılaşılır.
  • Yorgunluk ve halsizlik yine insanlarda bu duruma bağlı olarak çok karşılaşılan durumlardır. Bunun için bol bol istirahat sizler için iyi olacaktır.
Baldır şişmesi neden olur?

Baldıra alınan darbeler: Özellikle çocukların düşmesi durumunda ve iş hayatındaki zorluklar nedeniyle bu gibi baldır şişmesi problemleri ortaya çıkar. Eğer baldır şişmesi bu duruma bağlı olarak gerçekleşiyorsa birçok zaman bu bölgelerde morluklar ortaya çıkar.

Kıkırdak hasarları: Bazen diz kapağında meydana gelen kıkırdak hasarları, direk olarak baldırlara etki yaparak burada şişliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Böyle durumlarda ağrı sorunu da baldırlarda meydana gelecektir.

İltihaplanmalar: Çeşitli nedenlere bağlı olarak baldır şişmesi sorunları çok yaygın bir şekilde karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda direk olarak antibiyotik tedavileri yapılmalıdır.

Varisler: Genellikle dizin arka kısımlarında meydana gelen varis sorunları baldır şişmesi rahatsızlığının en önemli nedenlerinden biridir.

Kalp ve damar hastalıkları: İnsanlarda meydana gelen kalp ve damar hastalıkları da baldır şişmesine neden olabilmektedir.

Diğer nedenler: Bunların haricinde enfeksiyon hastalıkları, gut hastalığı, romatizma, bağışıklık bozuklukları nedeniyle de bu sorun çok karşılaşılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baldır Neresi?

Baldır Neresi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alt Baldır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alt Baldır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bacak Baldır Kası Geliştirme

Bacak Baldır Kası Geliştirme

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır Eritme Hareketleri

Baldır İnceltme

Baldır İnceltme

Baldır Türleri ve Özellikleri

Baldır Türleri ve Özellikleri